VÍŤAZI FEST ANČE 2024

Sedemnásty ročník Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča už pozná mená ocenených režisérok a režisérov. Víťazné filmy boli vyhlásené 29. júna na slávnostnom ceremoniáli v historickej budove Mestského divadla Žilina, no program festivalu pokračuje aj v nedeľu. Medzinárodná porota ocenila vizuálne pôsobivé filmy plné mystiky, ktoré s diváctvom komunikujú sviežim a úprimným jazykom.

Držiteľ ocenenia Anča Award za Najlepší krátky animovaný film a celkový víťaz festivalu je Hlas sirén od režiséra Gianluigi Toccafonda. Čestné uznanie v rovnakej kategórii získala režisérka Pernille Kjaer so snímkou Jar. Cenu Anča Award za najlepší slovenský animovaný film získal študent animácie Niko Mlynarčík za film Bolavlk. Filmy Hlas sirén a Bolavlk sa tak stávajú oprávnenými súťažiť v kategórii krátkych filmov na nasledujúcom ročníku Academy Awards®.

Hlas sirén

MEDZINÁRODNÁ SÚŤAŽ KRÁTKYCH ANIMOVANÝCH FILMOV

Víťazný film tohtoročnej Fest Anče Hlas sirén je poetickou rozpravou o sile hlasu v priestore medzi morom a súšou. Morská panna pod vodnou hladinou žije s dvoma dcérami, ktoré od narodenia prenasledujú predátori. Porota hlavnej súťaže, ktorú tvoria Waltraud Grausgruber, Gabriel Gabriel Garble a Daniel Gray sa rozhodli tomuto filmu udeliť hlavnú cenu, pretože je „rovnako vizuálne veľkolepý ako zvukovo fascinujúci.” Na snímke oceňujú, že „odhodlané a húževnaté postavy sa vyznačujú výraznou víziou krásy a symbolmi sily matriarchátu. Ovládajú svoj vesmír, dokážu tvoriť v smrti aj v živote.“

Špeciálne uznanie hlavná porota udelila filmu Jar, ktorý s určitou dávkou mystiky rozpráva o čakaní na jar na odľahlom statku, kde do snov vkĺzajú domáci duchovia. Porota na filme vyzdvihla jeho „trpezlivé rozprávanie a drzý vzhľad.”

Hlavná porota udelila ocenenie Anča Award aj za Najlepší študentský krátky animovaný film snímke vlákna od Zhen Li, ktorá ukazuje ako dokáže romantický vzťah splesnivieť. Členovia hlavnej poroty sa o filme vyjadrili nasledovne: „Všetky naše zmysly sú nasmerované cez mikroskopický pohľad, ktorým postava odkrýva objekt svojich túžob. Táto zrnitosť sa odráža vo vizuálnom dizajne aj v pohybe, telo je mystické a zároveň nabité hmotou.”

vlákna

V kategórii študentských filmov porota udelila aj špeciálne uznanie. Je ním film Rúry. Porota na snímke o inštalatérovi, ktorý pri oprave potrubia objavuje svoju sexualitu vyzdvihla, že je „rovnako efektný ako osviežujúco stručný.”

K výsledkom medzinárodnej súťaže krátkych animovaných filmov sa vyjadril aj programový riaditeľ festivalu Jakub Spevák: „Teší nás, že sa porota rozhodla vybrať inovatívne a osobné filmy, ktoré v sebe nesú veľa tajomna, čím sa prepájajú aj s tohtoročnou témou festivalu Nočná mora.

SÚŤAŽ SLOVENSKÝCH FILMOV

V slovenskej súťaži zvíťazil študentský film Bolavlk režiséra Nika Mlynarčíka, ktorý komplexne rozpráva o online obťažovaní a manipulácii v internetovej komunikácii. Porota slovenských súťažných filmov v zložení Nikita Diakur, Élodie Dermange a Benoît Berthe Siward na filme vyzdvihuje „úprimný, svieži a jedinečný príbeh, vďaka ktorému sme zabudli, že sme v kine.”

Bolavlk

Špeciálne uznanie v rovnakej kategórii dostal film Ahoj leto režisérskeho dua Martina Smatanu a Veroniky Zacharovej za „hravosť, vynikajúci realizačný výkon a schopnosť filmu osláviť letné prázdniny vo všetkých ich odtieňoch a podobách.”

SÚŤAŽ VIDEOKLIPOV A NAJLEPŠÍ DETSKÝ FILM

Videoklipová porota v zložení Helga Fodorean, Dávid Štumpf a Helena Hájková udelila ocenenie Anča Award americkej režisérke Amande Bonaiuto za klip D’un Feu Secret. Tento videoklip porotu oslovil pre „pozoruhodnú prácu s hudobnou dynamikou a pohlcujúci vizuálny svet.” Zároveň klip zanechal na členoch poroty hlboký dojem.

D’un Feu Secret

Špeciálne uznanie dostal videoklip Worm režisérov Mattisa a Yoanna Dovierovcov. Svoje rozhodnutie zdôvodnila porota takto: „Drsnosť rytmu, kompozícia každého jedného záberu a celkovo bezchybná réžia tejto čiernobielej animácie nám pripadala taká správna, že sme sa rozhodli, že ju nemôžeme neodmeniť.”

O najlepšom filme pre deti rozhodla špeciálna detská porota, ktorá sa rozhodla udeliť ocenenie Anča Award filmu Baterková mama .

VÍŤAZI ANČA AWARDS 17. ROČNÍKA MEDZINÁRODNÉHO FESTIVALU ANIMÁCIE FEST ANČA 2024

Best Animated Short: Gianluigi Toccafondo – Hlas sirén (Francúzsko, Taliansko, 2023)

Best Animated Short – Special Mention: Pernille Kjaer – Jar (Dánsko, 2023)

Best Student Animated Short: Zhen Li – vlákna (Spojené štáty, 2022)

Best Student Animated Short – Special Mention: Kilian Feusi, Jessica Meier, Sujanth Ravichandran – Rúry (Švajčiarsko, 2022)

Best Slovak Animated Short: Niko Mlynarčík – Bolavlk (Česká republika, 2023)

Best Slovak Animated Short – Special Mention: Martin Smatana, Veronika Zacharová – Ahoj leto (Slovensko, 2024)

Best Animated Music Video: Amanda Bonaiuto – D’un Feu Secret  (Spojené štáty, 2023)

Best Animated Music Video – Special Mention: Mattis Dovier, Yoann Dovier – Worm (Francúzsko, 2023)

Best Animated Short for Children: Seungbae Jeon – Baterková mama (Kórejská republika, 2023)

O FEST ANČI

Medzinárodný festival animácie Fest Anča je jediný slovenský multimediálny festival zameraný na animovaný film primárne pre dospelého diváka, ktorý sa koná v Novej synagóge v Žiline, v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie, Mestskom divadle Žilina, v Rosenfeldovom paláci, v multiplexe Ster Century Cinema a v žilinskom Artfore.

Festival prezentuje súčasné progresívne animované filmy spolu s tým najlepším z histórie žánru. Festival zvyšuje povedomie o animovanom filme ako o plnohodnotnej umeleckej forme a vzdeláva svoje publikum o rôznych podobách animácie.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča je prvým a zároveň jediným filmovým festivalom na Slovensku s prestížnym štatútom Academy Awards® Qualifying Festival. Filmy, ktoré dostanú ocenenie Anča Award v kategóriách Najlepší krátky animovaný film a Najlepší slovenský krátky animovaný film môžu súťažiť v kategórii krátkych filmov na 97. ročníku Academy Awards®.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2024 finančne podporili Audiovizuálny fond, Fond LITA, Nadácia SPP a Fond na podporu umenia FPU.

Podujatie sa uskutočnilo pod záštitou primátora mesta Žilina, pána Petra Fiabáneho.

Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani EACEA za ne nepreberajú žiadnu zodpovednosť.