ŠTUDENTI ANIMÁCIE I FILMOVÍ PROFESIONÁLI NA FEST ANČI 2024

V rámci 17. ročníka Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča sa už po tretíkrát úspešne konalo Študentské fórum a vo festivalový piatok sa mohli filmoví profesionáli z oblasti animovaného filmu zúčastniť programu na Industry Day.

Na tretí ročník Študentského fóra, ktoré sa konalo v rámci festivalu od 25. do 27. júna, prišlo viac ako šesťdesiat študentov a ich učiteľov z jedenástich európskych škôl. Pražská Umprum, Univerzita Lusófona z Lisabonu a rumunská UNATC sa spolu so zástupcami škôl, ktoré boli hosťami predchádzajúcich ročníkov Študentského fóra, zúčastnili bohatého programu v Novej synagóge vrátane prednášok, premietaní, prezentácii škôl a produkčných spoločností a speed-datingu: krátkych rozhovorov študenstva s profesionálmi z praxe.

Photo by Šimon Lupták

Študentské fórum vytvára prostredie na diskusiu medzi študentmi a učiteľmi európskych škôl s výučbou animácie a je súčasť aktivít AFN Edu v rámci Animation Festival Network. Ambíciou tejto platformy je zdieľať a porovnávať prax na školách  v prístupe k výučbe  animácie, ale zároveň aj vytvárať priestor pre sieťovanie a vytváranie spoluprác. Diskutuje sa o témach dôležitých pre budúcich animátorov – ako pripraviť prezentáciu filmu pri hľadaní partnerov, uplatnenie sa v praxi po skončení štúdia, stážovanie a ďalšie. Študenti sa zúčastnili prednášky filmového stratéga Benoit Berthe Siwarda, ktorý pomohol viacerým krátkometrážnym a celovečerným filmom získať 20 nominácií na Oscara®, vrátane víťaza Oscara® Stierač čelného skla. O živote po škole sa študenti mohli dozvedieť viac aj vďaka prednáške úspešného absolventa prestížnej maďarskej univerzity MOME Olivéra Hegyiho, ktorého absolventský film Take me please mal premiéru na Annecy a jeho posledný film The Garden Of Heart v slovenskej koprodukcii premiéroval na Animafeste v Záhrebe.

Photo by Juraj Starovecký

Študenti prezentovali aj svoje filmy a v rámci formátu Labour of Love taktiež mohli uviesť aj ich tvorivé projekty, ktoré presahujú rámec tradičnej animácie a pracujú aj s inými formami umeleckého prejavu ako zine, počítačové hry či nenaratívne filmy.

Veľmi podnetná bola aj prezentácia SYAA & CEE Animation. Filmová producentka a kultúrna manažérka Helga Fodorean rozprávala o iniciatíve SYAA, ktorá vytvára komunitu ženských autoriek, aby fungovala ako podporný systém proti diskriminácii vo filmovom priemysle. Iniciatíva SYAA podporuje a propaguje talenty a taktiež ponúka intenzívny študijný program, ktorý spája nové mená animovaného filmu s profesionálmi. Juraj Krásnohorský predstavil CEE Animation, ktoré združuje regionálne aktivity na podporu a rozvoj animácie a jej talentov v 17 krajinách strednej a východnej Európy (SVE). Usiluje sa o zvyšovanie profesionálnych skúseností, prezentáciu schopností filmárov a producentov a zlepšenie kvality obsahu a vizuálnej stránky projektov.

Veľký úspech zaznamenal aj speed-dating pre študentov s distribútormi a producentmi animovaného filmu. Študenti sa tak mohli v krátkom stanovenom čase porozprávať napríklad s nezávislou režisérkou Bellou Szederkényi, filmovým stratégom Benoit Berthe Siwardom, riaditeľkou festivalu Tricky Women/Tricky Realities Festival Waltraud Grausgruber a s hlavným hosťom tohtoročného festivalu a animátorom Nikitom Diakurom.

Photo by Juraj Starovecký

Pestrý a nabitý program k Industry Day, určený už pre filmových profesionálov, sa dial v Rosenfeldovom paláci v piatok 28. júna. Aj Industry Day sa niesol v téme 17. ročníku Fest Anče – Nočná mora a preto pozvaní hostia Katarína Kerekešová, Juraj Krasnohorský, Joanna Kozuch a Zlata Golecová s Veronikou Trokšiarovou z NOACHO production diskutovali na tému: Samo-produkovanie animovaného filmu – sen či nočná mora? Z diskusie vyplynulo, že najmä mladé autorstvo vníma nedostatok producentov animovaných filmov a zároveň nemajú informácie o tom, ako vôbec produkcia filmu mimo školského prostredia funguje. Diskutujúci sa dotkli aj témy vzťahov a spoluprác medzi producentom, produkčným a autorstvom, a či je vlastne vôbec možné sa produkčne osamostatniť.

O technologickom stave animácie na Slovensku, moderných prístupoch a presahu VFX do animácie sa rozprávali Tibor Meliš a Jiří Mika zo Štúdia PFX spoločne s Tomášom Danayom zo štúdia Blue Faces a Andrejom Kolenčíkom, pedagógom na VŠVU z Katedry vizuálnej komunikácie, Ateliér multimédií – MediaLab*. Tomáš Danay zároveň prezentoval produkčný software SOKO, ktoré vynašlo a naprogramovalo štúdio Blue Faces.

Photo by Šimon Lupták

Súčasťou programu Industry Day bola prezentácia aktuálnych slovenských projektov v rôznych fázach výroby aj predstavenie nových produkčných a distribučných spoločností na trhu. Juraj Krasnohorský a Lucia Dubravay Trauntenberger hovorili o svojej BEAR WITH ME DISTRIBUTION a režisérka Mária Pinčíková spolu s animátorkou Valentínou Hučkovou povedali viac o spoločnosti 0000 s.r.o., ktorá sa prvýkrát prezentovala animovanými projektami vo vývoji. Účastnici Industry Day sa mohli dozvedieť aj o študentskej tvorbe. Tvorbu svojich žiakov prezentovala Škola umeleckého priemyslu Trenčín aj Súkromná stredná umelecká škola animovanej tvorby. Program Industry Day tak prináša prierez súčasnou animovanou tvorbou a vhľad do stavu a trendov slovenskej animácie.