Medzinárodný festival animácie Fest Anča predstavuje výber slovenských krátkych animovaných filmov, ktoré uvidíš už na jeho 16. ročníku. Do súťaže bolo tento rok prihlásených okolo 30 slovenských filmov, z ktorých vybrala predvýberová komisia 9 do súťažnej a 12 do nesúťažnej sekcie. V oboch sekciách nájdeš filmy etablovaných autorov, ale aj študentov a nových, čerstvých mien súčasnej domácej animácie.
V tohtoročnom výbere slovenských animovaných filmov nájdu fanúšikovia a návštevníci Fest Anče napríklad najnovší film Milosť od Ivany Laučíkovej, ktorá nepochybne patrí k dôležitým menám slovenskej animácie. Jej 17-minútový film netradične zobrazuje tému extrémizmu, ktorá je, žiaľ, stále veľmi aktuálna. Zaujať môže aj kratšia, iba dvojminútová česká snímka Existencia o filozofovaní počas umývania zubov. Aj tento rozptyl v minutáži dokresľuje, aké široké a nekonečné sú možnosti animovaného filmu a jeho výpovede. Originalitu tvorcov podčiarkuje film Krížom Krážom tvorivej dvojice Nina Rybárová a Tomáš Rybár. Ide totižto o prvý slovenský film, vyšívaný tupou ihlou.
„Je skvelé, že aj tento ročník Fest Anče ponúkne v domácej sekcii pestrú paletu animačných techník a jedinečných prístupov k látke, ako napríklad bábkový film, stop motion, výšivková animácia, či pixilácia,“ opisuje rôznorodosť súčasnej slovenskej animovanej tvorby programový riaditeľ festivalu a člen jeho predvýberovej komisie Jakub Spevák.
Netreba však zabudnúť ani na študentské snímky, ktoré budú na tohtoročnej Fest Anči taktiež súťažiť o cenu Anča Award za najlepší slovenský krátky animovaný film. Festival uvedie nový Zvuky spoza lúky. Tentoraz sa predstaví s filmom Volám sa Edgar a mám kravu o Edgarovi, ktorého život sa obráti naruby po návšteve bitúnku. Členov predvýberovej komisie teší aj uvedenie snímku Zadig/Človek z produkcie súkromnej strednej škole UPAT v Petržalke. V súťažnej sekcii festival predstaví aj animovaný dokument Pochyby, ktorý šikovne kombinuje množstvo animačných techník a jeho hlavnou témou sú štádiá kreatívneho procesu.
„V súťaži krátkych slovenských animovaných filmov sa tento rok objavia aj tri rôznorodé a mimoriadne originálne videoklipy, ktoré u nás majú pestrú tradíciu. Diváci sa môžu tešiť na vtipný klip o Kamilke, ale aj na klip odkazujúci na vojnu na Ukrajine,“ dopĺňa člen predvýberovej komisie Peter Gašparík.
V nesúťažnej sekcii festival prinesie film Slovenčina na slovíčko – Za chrbtom pravidelného účastníka festivalu Mariána Vredíka, ako aj bohatý a zaujímavý výber študentských filmov, medzi ktorými sa nachádzajú aj snímky z animovanej katedry VŠMU v Bratislave.
Slovenská súťaž krátkych animovaných filmov
My Name is Edgar and I Have a Cow (Volám sa Edgar a mám kravu) – Filip Diviak
Criss Cross (Krížom Krážom) – Nina Rybárová, Tomáš Rybár
Zadig/Human (Zadig/Človek) – Andrea Pátková, Adam Čurko, Viktoria Voržáčková
Doubt (Pochyby)– Andrea Križovenská
Existence (Existencia) – Niko Mlynarčík
Extraordinary Tales from Town of Mindcery (Neobyčajné príbehy z mesta Mindcery) – Veronika Trokšiarová, Zlata Golecová
Slavo Turanec – Kamilka! Feat. Hudobné teleso Praktikábel – Slavo Turanec
Mercy (Milosť) – Ivana Laučíková
Out of Time (Čas vypršal) – Jan Juhaniak
Slovenské krátke filmy
Affinity (Afinita) – Laura Matušáková
Slovak for a Word – Behind the Back (Slovenčina na slovíčko – Za chrbtom) – Marián Vredík
I Don´t Want to Get Yet (Ešte nechcem ísť) – Klára Fedora Homzová
Connected (Spojení) – Peter S. Kološ
ANA – Romana Candráková
Delirium Collectoris – Adriana Mišková
Deathless Love (Láska neumiera) – Zuzana Hodulová
Like a Fish (Ako ryba v mori) – Nataša Strelová
Dandelions (Púpavy)– Alexandra Chovanová
Zuza – Deti zo ZUŠ Krčava, pod vedením Márie Basanda Kováčovej
Grown up (Dospelá) – Virág Emma Csuport
Heights (Výšky) – Leonard Lofaj
Kompletný oficiálny výber vrátane zahraničných filmov a všetkých tohtoročných súťažných kategórií oznámime v nedeľu 2. apríla.
Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2023 finančne podporil Audiovizuálny fond. Festival bol finančne podporený z Fondu LITA. Študentské fórum Fest Anča získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP a Nórskych grantov.