Porota

Do 17. ročníka Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča bolo prihlásených takmer 1340 filmov, z ktorých predvýberová komisia vybrala 206 titulov. Hodnotiť ich priamo na festivale budú porotcovia a porotkyne, ktoré patria k popredným osobnostiam súčasnej animácie. Svoje zastúpenie v porote majú krajiny ako Nemecko, Švajčiarsko, Rakúsko, Francúzsko, Česko a samozrejme Slovensko. Pestrá zostava tak rozhodne o tom, ktorému spomedzi všetkých súťažných filmov udelí ocenenie Anča Award za: Najlepší krátky animovaný film, Najlepší študentský krátky animovaný film, Najlepší animovaný videoklip, ale aj Najlepší slovenský krátky animovaný film.

POROTA HLAVNEJ SÚŤAŽE

O ocenení Anča Award za Najlepší krátky animovaný film a Najlepší študentský krátky animovaný film bude rozhodovať porota v nasledujúcom zložení.

Gabriel Gabriel Garble sa vo svojej tvorbe zameriava na symbiotický vzťah medzi animovanými vizuálmi a ich základnou materiálovou ekológiou, čím sa snaží do hĺbky preskúmať vzájomnú prepojenosť. Jeho nedávne filmy Večná lunárna láska a Maj sa dobre, láska moja sa premietali na Fest Anči v rokoch 2022 a 2023 a získali uznanie na prestížnych festivaloch ako Sundance, Annecy, Ann Arbor a Sydney. Okrem nezávislej filmovej tvorby Gabriel prilákal významných klientov vrátane Adult Swim, The New York Times, BBC a It’s Nice That.

Daniel Gray študoval výtvarné umenie na Waleskej Univerzite v Cardiffe. Po pôsobení v oblasti maľby začal Daniel experimentovať s animáciou. Počas štúdia animácie sa zoznámil s Tomom Brownom, s ktorým nadviazal tvorivú spoluprácu, počnúc ich absolventským krátkym filmom t.o.m., ktorý okamžite zožal úspech na medzinárodných filmových festivaloch a získal ocenenia v Ottawe, Annecy a Sundance, ako aj na British Animation Awards. Ich ďalší film, teeth (zuby), sa premietal na množstve festivalov a získal veľa ocenení. Okrem nápaditého videoklipu Constant Growth Fails sa Gray venoval aj tvorbe na objednávku. Pôsobí tiež ako porotca na filmových festivaloch, prednáša na univerzitách a vedie tvorivé workshopy animácie. Daniel momentálne žije v Maďarsku a jeho najnovší film Hide (Schovávačka) vznikol v koprodukcii La Cellule Productions, CUB Animation Studio a National Film Board of Canada (NFB).

Waltraud Grausgruber je riaditeľkou a spoluzakladateľkou festivalu Tricky Women/Tricky Realities Festival vo Viedni, prvého festivalu animovaného filmu, ktorý je venovaný animácii žien a/alebo genderqueer umelcov. Grausgruber študovala divadelné, filmové a mediálne štúdiá. Tvorila koncepciu filmových festivalov, je kurátorkou medzinárodných (animovaných) filmových programov a bola tiež členkou poroty na viacerých festivaloch. V roku 2010 získala Ocenenie pre výnimočných umelcov rakúskeho Ministerstva pre vzdelávanie, umenie a kultúru.

Gabriel Gabriel Garble/Daniel Gray/Waltraud Grausgruber

POROTA SLOVENSKEJ SÚŤAŽE

Benoit Berthe Siward je filmový stratég, zakladateľ konzultačného salónu The Animation Showcase. Pomohol viacerým krátkometrážnym a celovečerným filmom získať uznanie v rámci filmového priemyslu a pri niektorých filmoch viedol kampane na získanie ocenení, vďaka čomu získali nominácie na Oscara®, vrátane filmov Utiecť, Ulita Marcel s topánkami a víťaza Oscara® Stierač čelného skla. Benoit tiež každoročne zostavuje kolekciu najlepších krátkych animovaných filmov a cestuje po celom svete, aby ich premietal na podujatiach v tomto odvetví a v slávnych animačných štúdiách, ako sú Pixar, Sony, Aardman, Netflix, DreamWorks, Illumination a niekoľko ďalších. 

Skôr než Élodie Dermange vstúpila do sveta animácie, vyskúšala si rôzne práce v oblasti prírody a záhradníctva a v roku 2017 natočila svoj prvý film  Intimita. Potom študovala v La Poudrière vo Francúzsku, kde režírovala niekoľko filmov a štúdium ukončila filmom Inès (2019). Élodie tiež režírovala Armat (2022). Jej filmy sa premietali na viac než 200 festivaloch, kde získala niekoľko ocenení. Teraz pracuje na prvom celovečernom animovanom filme Acrobat Bodies v spolupráci s Nadasdy Film a Vivement Lundi. Jej snom je priniesť animáciu a cirkus na jedno javisko. 

Nikita Diakur je umelec pôsobiaci v Nemecku známy zobrazovaním každodenných činností pomocou netradičných metód počítačovej simulácie, ktoré do jeho tvorby vnášajú náhodnosť a chaos. Tento samozvaný „škaredý“ filmár sa zúčastnil na mnohých medzinárodných výstavách a festivaloch a získal ocenenia za svoje filmy Ugly, Fest a backflip. Diakur sa delí o svoje odborné znalosti prostredníctvom prednášok a workshopov. Bol súčasťou rezidenčného programu Q21 vo Viedni a je členom Európskej filmovej akadémie. Tohtoročná Fest Anča uvedie premietanie jeho filmov, na ktoré bude nadväzovať aj jeho masterclass.

Benoit Berthe Siward/Élodie Dermange/Nikita Diakur

POROTA VIDEOKLIPOV

David Štumpf prácu pre klientov kombinuje s tvorbou vlastných krátkych filmov, pričom pôsobí ako režisér a predovšetkým 2D animátor. Spolupracoval s viacerými medzinárodnými štúdiami vrátane Buck, Hornet, Marvel Studios a Netflix Animation. V roku 2020 začal prednášať 2D tradičnú animáciu na UMPRUM v Prahe. Absolvoval štúdium animácie na pražskej FAMU filmom SH_T HAPPENS, ktorý mal premiéru na La Biennale v Benátkach v roku 2019 a premietal sa na festivaloch vrátane Sundance, Clermont-Ferrand a OIAF. V roku 2024 získal cenu Emmy za vynikajúci pohybový dizajn za prácu na filme Miss Marvel

Helena Hájková je v hudobnom svete známa predovšetkým ako súčasť dua Zaffer 9. V marci 2023 vydali svoje debutové EP MILK, ktoré je akousi kombináciou hravosti a temna, pod slovenským experimentálnym vydavateľstvom Weltschmerzen. Na sólo dráhe tiež vystupuje ako DJka pod menom Vermilion. V súčasnosti študuje magisterský program Filozofie na Karlovej Univerzite, v rámci ktorého sa venuje filozofii umenia, problematike technológií a taktiež feministickej filozofii. 

Helga Fodorean je kultúrna manažérka, filmová producentka s titulom zo scenáristiky a silným záujmom o animáciu. Spolupracuje predovšetkým s rumunskými a maďarskými umelcami a v mene spoločnosti Safe Frame sa podieľala na výrobe krátkometrážneho animovaného filmu Amok od Balázsa Turaia, ktorý získal viacero ocenení. V roku 2018 sa pripojila k tímu Animestu ako producentka festivalu a krátko nato sa stala prezidentkou Asociácie Animest, kde pôsobí ako finančná riaditeľka všetkých projektov, ktoré sa pod záštitou asociácie celoročne vyvíjajú. V roku 2021 iniciovala SYAA, mentorský program pre ženy v animácii, a od roku 2010 úspešne riadi rodinný podnik – umelecké centrum a tanečnú školu s viac ako 100 žiakmi.

Dávid Štumpf/Helga Fodorean/Helena Hájková