Po minulom roku, kedy sa porotcovalo v online priestore, budú môcť porotcovia tento rok na Fest Anči rozhodovať o tých najlepších krátkych animovaných filmoch alebo videoklipoch naživo. Porota bude zložená z popredných osobností súčasnej animácie, pochádzajúcich z Japonska, Rumunska, Ukrajiny, ale aj z Veľkej Británie. Spoločne tak rozhodnú komu spomedzi všetkých súťažných filmov udelenia ocenenie Anča Award za: Najlepší krátky animovaný film, Najlepší študentský krátky animovaný film, Najlepší animovaný videoklip, ale aj Najlepší slovenský krátky animovaný film.
Porota hlavnej súťaže
O ocenení Anča Award za Najlepší krátky animovaný film a Najlepší študentský krátky animovaný film bude rozhodovať porota v zložení Sarina Nihei, Saša Bach a Mihai Mitrică. Sarina Nihei je animátorka, pochádzajúca z Japonska, ktorá vyštudovala prestížnu londýnsku Royal College of Art. Jej filmy sú oceňované na filmových festivaloch po celom svete a s jej posledným filmom Bodkovaný chlapec vyhrala minulý rok Anča Award za Najlepší krátky animovaný film. Tohto roku sa predstaví na Fest Anči s jej najnovším animovaným videoklipom. Saša Bach pracuje ako producentka dvoch slovinských animovaných festivalov Animateka a StopTrik. Od roku 2018 je zapojená do projektu CEE Animation, kde v súčasnosti riadi CEE Animation Workshop. Posledným členom hlavnej poroty je Mihai Mitrică, súčasný riaditeľ jediného festivalu animácie v Rumunsku s názvom Animest. Mihai pracuje v oblasti filmových festivalov už 16 rokov, či už ako filmový kurátor alebo člen výberových komisií rôznych festivalov. Od roku 2014 je aj producentom krátkych animovaných filmov.
Porota slovenskej súťaže
Porota v zložení – Michaela Pavlátová, Kropka a Anastasiya Verlinska bude zas rozhodovať o výhercovi alebo výherkyni Ceny primátora Anča Award za Najlepší slovenský krátky animovaný film v hodnote 1000 eur. Michaela Pavlátová je česká animátorka, ktorej filmy vyhrali niekoľko ocenení na medzinárodných festivaloch (Annecy, Berlinale, Hiroshima), ale môže sa pýšiť aj nomináciou na Oscara. Na tohtoročnej Fest Anči uvedie svoj najnovší film Moja afganská rodina, ktorý bol nominovaný na Zlatý glóbus. Jej prísediacim bude scenárista a prispievateľ renomovaného webu venovaného nezávislej animácii Zippy Frames Jair Salvador Flores Alvarez alias Kropka, ktorý založil festival ReAnima v nórskom Bergene. Slovenskú porotu uzatvorí Anastasiya Verlinska, ktorá je od roku 2016 riaditeľkou kyjevského festivalu animácie Linoleum. Mimo iného organizuje premietania a edukačné projekty, ktoré pomáhajú rozvíjať lokálny animovaný priemysel. Na Fest Anči uvedie aj pásmo krátkych animovaných filmov z Ukrajiny s názvom Pred vojnou.
Porota videoklipovej súťaže
O tom, kto si odnesie domov ocenenie Anča Award za Najlepší animovaný videoklip, bude rozhodovať trio v zložení: Michaela Mihályi, Kate Jessop a Seafur. Michaela Mihályi, ktorá je mimochodom jednou z tvorkýň tohtoročného vizuálu Fest Anče, je animátorkou a spolurežisérkou oceňovaného filmu Sh_t Happens. Tragikomická animácia nielenže vyhrala Anča Award za Najlepší slovenský krátky animovaný film v roku 2020, ale precestovala aj niekoľko popredných festivalov sveta. Kate Jessop je animátorkou a niekoľkonásobnou držiteľkou rôznych ocenení, ktorej film Pochádzam z uvedie Fest Anča v Extrémne krátkej sekcii extrémne krátkych filmov. Kate je taktiež riaditeľkou medzinárodného festivalu animácie v Brightone, kde prednáša aj na univerzite. Na jej prednášku sa môžu tešiť aj návštevníci Fest Anče. Videoklipovú porotu dotvára Seafur – vizuálna umelkyňa, ilustrátorka, ale aj občasná performerka. Na festivale sa okrem porotcovania predstaví aj so svojím setom, ktorý sa snaží nachádzať prepojenia medzi zdanlivo nespojiteľnými žánrami a hudobnými dekádami. Typickým elementom jej eklektických setov je ich tanečný a hravý náboj, mierna irónia, ale najmä búranie konceptu guilty pleasures.
Detská porota
Ako je už známe, dospeláci sa ničomu nerozumejú a tak budú o výhercovi alebo výherkyni ocenenia Anča Award za Najlepší detský krátky animovaný film rozhodovať samotné deti. Vybrané triedy 1. stupňa základných škôl zo Žiliny a okolia si budú môcť pozrieť súťažné i nesúťažné filmy ešte pred samotným festivalovým uvedením. Výherkyňu alebo výhercu budú vyberať spomedzi deviatich súťažných filmov. Premietania prebehnú v blokoch v čase vyučovania a odprezentujú filmy, na ktoré v televízií ani na internete deti len tak nenarazia. Filmy budú sprevádzať svieže lektorské úvody a interaktívne workshopy.