Fest Anča predstaví Adiho Gelbarta, ale aj Ninu Pixel a Fokulara

Súčasťou 14. ročníka Fest Anče nebudú len animované filmy. Návštevníci festivalu animácie si budú môcť vychutnať kvalitný hudobný i nehudobný sprievodný program, zložený z koncertov, parties, prednášok i čítačky. Nielen nadšenci animácie si prídu na svoje a môžu tak zažiť festivalovú atmosféru naživo, na vlastnej koži. Koncerty a diskusie si však bude možné pozrieť aj zadarmo na Facebooku Fest Anče. Koncerty zostanú online 24 hodín po odohraní a DJ sety budú streamované cez platformu Twitch. 

Hudobný program

Ako na hlavnú hviezdu sa publikum sa môže tešiť na nemeckého animátora a hudobníka Adiho Gelbarta, ktorý pricestuje priamo z Berlína a predvedie elektronický pop spolu s video projekciou. Domácu scénu zastúpia Fokular, Dominik Suchý, Edúv syn, ale aj Nina Pixel so svojím audiovizuálnym projektom, ktorý vznikol v spolupráci s Adriánom Kriškom. Na parties to roztočia DJ Matwe, Peal, Teapot a DJka Kristie Kardio. Koncerty a parties budú tradične prebiehať v priestoroch Stanice Žilina-Záriečie a v Novej Synagóge, no diváci si ich budú môcť zapnúť aj netradične, z pohodlia svojich domovov.

Ponory do seba aj do minulosti

V hudobnom programe sa predstaví Adi Gelbart, ktorý minulý rok učaroval Fest Anči s jeho videoklipom o lietajúcich mačkách, ktorý bol vybratý do medzinárodnej súťaže videoklipov. Tohto roku však príde Gelbart na festival animácie ako hudobný hosť a predvedie psychedelické bádanie s pomocou modulárnych syntetizátorov. S jeho analógovou výbavou a záhadnými zariadeniami vyrobenými na kolene vovedie návštevníkov festivalu do vesmíru, v ktorom im namieša všetky farby a odtiene elektronického popu. Gelbartov koncert sa odohrá vo štvrtok po otváracom ceremonáli festivalu.

Fokular

Hneď potom divákov stiahne z mimozemských výšok Fokular, známy aj ako bubeník inštrumentálneho dua Möbius, a predvedie hudobný existencializmus v tej najčistejšej podobe. Jeho hudba totižto komunikuje pocit samoty vo svete plnom kríz a zlyhaní, čím len podčiarkuje výber festivalovej témy. Fokularova tvorba však v sebe nesie okrem prichádzajúcej hrozby a napätia aj čosi éterické a krehké, čo v konečnom dôsledku podnecuje ku kontemplácii o samotnom zmysle života.

Na Fest Anči 2021 sa predstaví aj Dominik Suchý, aktívny v projektoch Tittingur a Weltschmerzen, ktorý bude svojim koncertom pokračovať v kontemplačnom duchu. Jeho elektronická hudba, vzbudzujúca atmosféru úzkosti a konca sveta, má svoje korene práve v ekologickej kríze a kapitalistickej vševláde. Aj trap ďalšieho účinkujúceho, Edúvho syna, vyniká úprimným názorom na problémy súčasného sveta. Je popretkávaný temnou, dôvtipnou a často angažovanou, antifašistickou lyrikou, pričom sa nevyhýba ťaživým témam ako psychické choroby či samovražedné myšlienky. Obidva koncerty majú svoje miesto v piatkovom večernom programe.

Asi najbližšie k festivalovej téme má audiovizuálny projekt Ancestral Archaeology, vytvorený producentkou Ninou Pixel a vizuálnym umelcom Adriánom Kriškom. Hlavnou myšlienkou projektu je ponúknuť alternatívny pohľad na slovenský folklór, ktorý autori zbavujú starých naratívov, pričom sa primárne sústreďujú na queer a feministické formy. Aké sú naše korene? Ako chutí zem domova? Aký príbeh rozprávame my? Aj tieto otázky budú znieť naprieč audiovizuálnym projektom o civilizáciách, žijúcich nad prostrediami svojich predkov.

Nina Pixel

Parties a stálice Fest Anče

Prvé júlové dni nebude v Žiline ani v online priestore núdza o večerné parties. Tomáš Ferko alias Teapot prinesie vo štvrtok zvuk, ktorý prekračuje žánrové hranice a spája v sebe šťavnato navrstvenú elektroniku, občasné chytľavé zvuky živých nástrojov, ale aj pomätený noise. V piatok večer zahrá Peal, ktorý je na bratislavskej undergroundovej scéne známou osobnosťou a pravidelne hráva v renomovaných kluboch po boku techno legiend. Jeho sety sú hravé, spoľahlivé a dômyselne zostavené. Trojicu DJov uzavrie v sobotu Matwe, ktorého vášňou sú žánre ako industrial techno, EBM a dark electro, pričom sú jeho sety agresívnou zmesou elektronického bombardovania.

Predstaví sa aj DJka Kristie Kardio, ktorej heslo “techno je jednoducho láska na celý život” sa bude niesť sobotňajšou party. Návštevníci sa môžu taktiež tešiť na miláčikov Fest Anče – Samča, brata dážďoviek, ale aj na DJku Karma je zdarma – ktorých prítomnosť na festivale len podčiarkuje fakt, že niektoré tradície by sa predsa len meniť nemali.

Tradície aj v nehudobných podujatiach

Súčasťou sprievodného programu budú aj nehudobné podujatia, ktoré taktiež odkazujú na festivalovú tému – Tradície. Jedným z takýchto podujatí bude čítačka/performance s názvom Návrat rozprávkara. Práve slovenský rozprávkový odkaz má nápadne blízko ku všetkému, čo nás dnes ako spoločnosť udivuje a znepokojuje. Na 14. Fest Anči sa preto do Žiliny vráti potulný rozprávkar a to najzaujímavejšie vyrozpráva priamo v uliciach mesta.

Na ľudové rozprávky sa bude sústrediť aj Barbara Storchová, Ph.D. z Ústavu etnológie Filozofickej fakulty Karlovej Univerzity vo svojej prednáške A žili šťastne, až kým… Zameria sa pritom na univerzálnu dejovú schému rozprávok, ktorou je dvorenie a získavanie si partnera. Na dvorenie sa pozrie optikou rôznych interpretačných prístupov – od sociohistorickej a antropologickej analýzy cez psychologické interpretácie až k feministickej kritike. Prednáška bude prebiehať v spolupráci s Kapitalks.

Samčo, brat dážďoviek

V spolupráci s Goetheho inštitútom zas prebehne prednáška Joseph Beuys a environment. Prednášať bude slovenský maliar a performer Robo Švarc, ktorý odprezentuje základné východiská Beuysovho environmentálneho a sociálneho umeleckého aktivizmu. Pokúsi sa jednotlivé aspekty aktualizovať vzhľadom ku globálnemu klimatickému vývoju a tiež lokalizovať v slovenskom rámci s témou tradícií. Prednáška je súčasťou celoročného projektu Beyus will be Beyus, ktorý Goethe inštitút tento rok organizuje pri príležitosti storočnice Josepha Beyusa.

O Fest Anči

Medzinárodný festival animácie Fest Anča je jediný slovenský multimediálny festival zameraný na animovaný film primárne pre dospelého diváka. Cieľom festivalu je prezentovať súčasné progresívne animované filmy spolu s tým najlepším z histórie žánru. Festival sa snaží zvyšovať povedomie o animovanom filme ako o plnohodnotnej umeleckej forme a vzdelávať svoje publikum o rôznych podobách animácie.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2021 finančne podporil Audiovizuálny fond. Festival bol finančne podporený z Fondu LITA. Tematický fokus Tradície v rámci Fest Anča 2021 je súčasťou implementácie projektu Študentské fórum Fest Anča.

Projekt “Študentské fórum Fest Anča” získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v sume 120 609 € prostredníctvom Grantov EHP. Projekt bol spolufinancovaný v sume 18 091€ z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je práca s publikom, medzinárodná mobilita a prepojenie škôl z Európy, zdieľať vedomosti a zručnosti a porovnať spôsoby výučby animácie v odlišných častiach Európy.