BOBO – nový film od Ové Pictures

Ové Pictures tento rok dokončili krátky animovaný film pre špeciálnu materskú školu Dúhovka, pre deti s poruchami videnia. Film vznikol na základe zadania vytvoriť príbeh, ktorý pomôže deťom s tupozrakosťou prekonať nie vždy úplne ľahké obdobie s okluzorom. Zároveň má upozorniť na dôležitosť prevencie porúch zraku malých detí. Animovaný film je dostupný pre všetky deti online.

Synopsa k filmu

Príbeh o Bobovi, ktorý dobre nevidí, nosí „zlý” okluzor, vymýšľa si neobyčajné veci a chce obyčajné okuliare.

A je to aj o tom, že je fajn, keď si pomáhame, že zlý zrak, aj zlý brat sa môžu zlepšiť, že niekedy sa dejú zázraky a niekedy sa o ne musíme snažiť.

Bobo má upozorniť na to, že kontrola zraku u detí je veľmi dôležitá. Najmä u škôlkarov. Pretože, ak odhalíme problém so zrakom včas, vieme ho častokrát účinne liečiť.

 

„Na základe tohto zadania sme so scenáristom Petrom Minárom (autor scenárov oceňovaných filmov Nina a Viliam ) vytvorili krátky autorský film BOBO. Film je vyrobený technikou stop motion animácie s doplňujúcou kreslenou animáciou. Kresby do filmu vytvorili deti zo škôlky Dúhovka spolu s našimi deťmi. 

Na filme sme spolupracovali s mnohými ďalšími skvelými tvorcami. Táňa Pauhofová film očarujúco nahovorila, Jonatán Pastirčák (držiteľ Slnka v sieti a Českého leva) k filmu vytvoril autorskú hudbu. 

Veríme, že sa BOBO bude páčiť všetkým deťom, nielen tým ktoré trpia poruchou zraku.“

Ové 

 

„Zázraky sa dejú, aj keď to niekedy trvá dlhšie, ako by sme chceli. Aj to je posolstvom filmu BOBO, ktorý má podporiť šírenie povedomia o dôležitosti prevencie zraku u detí, najmä predškolského veku.

Bobo, hrdina nášho filmu, je malý chlapec, ktorý má problémy so zrakom a nosí okluzor. Bobo sa však okluzoru na začiatku bráni, pretože sa mu nezdá, že by mu mal nejako pomôcť. Navyše mu to neuľahčuje ani jeho brat Zolo. Nakoniec však zistí, že okluzor mu skutočne pomohol, lebo zrazu vidí veci a detaily, ktoré predtým poriadne nevidel. A Boba odteraz čakajú veci nevídané!

Keďže je film venovaný primárne deťom, vzali sme našich škôlkarov z Dúhovky priamo do štúdia OVÉ Pictures, kde sa film tvoril, a to doslova. Bol totiž vyrábaný papierovou technikou – každá postavička či predmet, ktoré vo filme uvidíte, boli vyrábané ručne. Navyše vo filme nájdete aj kresby, ktoré kreslili škôlkari z Dúhovky.

Pevne veríme, že Bobo spríjemní vianočné chvíle celej vašej rodine a najmä našim najmenším, pretože práve oni si zaslúžia vidieť krásy sveta naplno. “ 

UVEA

 

Zhrnutie informácií o tvorcoch filmu:

BOBO

Krátky animovaný film

Žáner: film pre deti

Veková prístupnosť: neobmedzene

Technika: plôšková animácia a kreslená animácia

Stopáž: 8:20 min

Full HD, 1920×1080

 

Klient: DúhovkaUVEA

Tvorcovia filmu:

réžia / directed by: Ové Pictures – Veronika Obertová 

námet a scenár / story & script: Peter Minár

hlas / actor: Táňa Pauhofová

strih / editor: Matej Beneš

kamera / director of Photography: Miroslav Ivan

zvukový dizajn a ruchy / music, folleys: Jonatán Pastirčák x Adam Matej

hudba, mix / music, mix: Jonatán Pastirčák x Adam Matej

grafický dizajn / graphic design: Zuzana Didová

obrazová postprodukcia / supervisor of postproduction: Samuel Vičan

výtvarné návrhy / art design: Ové Pictures

kresby / drawings: Jonatán Minár, Vincent Kolarovič, deti zo školky Dúhovka

plôšková animácia / stop motion animation: Veronika Obertová, Michaela Čopíková, Zlata Golecová, Nela Rückschlossová

kreslená animácia / hand drawn animation: Veronika Obertová, Nela Rückschlossová

výroba papierových modelov / paper models: Veronika Obertová, Mária Královič

špeciálne poďakovanie / special thanks: Zuzana Jankovičová

producent / producer: Ové Pictures

©  Ové Pictures, UVEA Mediklinik

 

Podpora a spolupráca: Plaftik, COLORPLAN, Special Papers, GF SMITH 

 

Profil Ové Pictures

Pod názvom Ové Pictures tvoria Michaela Čopíková a Veronika Obertová animácie, filmy, dizajn, výtvarné diela tradičných aj nových médií. Formálne sa ich tvorba postupne posúvala od klasickej animácie k rôznorodejším formám a presahom. Ich diela boli uvedené na mnohých medzinárodných festivaloch a získali ocenenia na Slovensku aj v zahraničí.  Medzi ich najúspešnejšie animované filmy a diela patria Nina (krátky film, 2014), motion design pre odovzdávanie cien FM_Rádia: Radio_Head Awards (2010 – 2020), TV spoty pre festival Týždeň slovenského filmu (2017, 2018) a animácie pre dokumentárny cyklus PRVÁ (2015 – 2020). Vytvorili interaktívnu výstavu Hľadanie krásy (kurátorka M. Beňačková Rišková, produkcia Slovenské centrum dizajnu, 2016 – 2018), ktorá bolo uvedená v siedmich európskych mestách (Brusel, Amsterdam, Tallinn, Bratislava, Praha, Ľubľana, Berlín) a zaznamenala niekoľko desiatok tisíc návštevníkov. Jedna z ich spoluprác (s P. Chomom a M. Kubinom) pre stánok Slovenského literárneho centra na Livre Paris získala ocenenie Tatra banky za dizajn 2019. Pre projekt vytvorili metaforickú 10-minútovú animáciu, ktorá bola dominantou stánku, projektovaná na uzavretej LED slučke s rozmermi 30 m.

Za svoju tvorbu boli niekoľkokrát ocenené Národnou cenou za dizajn (NCD) udeľovanou Slovenským centrom dizajnu a Ministerstvom kultúry SR – v roku 2016 získali cenu poroty za kolekciu prác, v roku 2020 cenu v rámci kolektívu tvorcov expozície pre Livre Paris 2019 a v roku 2022 dve ceny za animovaný edukačný seriál Výtvarná rozcvička pre Slovenskú národnú galériu a vlajky pútače pre Mestskú knižnicu v Bratislave.